Programul fEstivalului de cArte si muzica Brasov – 2016

18/07/2016

Luna iulie pregătește prilejuri pentru întâlniri estivale inedite: lectura iese la plimbare și vine în întâmpinarea brașovenilor în unul dintre cele mai îndrăgite locuri de promenadă de la poalele Tâmpei: Piața Sfatului. Vegheată de turnul Muzeului de Istorie, de fântâna arteziană dar și de restul edificiilor care dau atmosfera particulară a burgului de altă dată, Aleea Cărții își face simțită personalitatea și în această vară, între 21.07 și 24.07.2015, la cea de-a cincea ediție a Festivalului De Carte și Muzică de la Brașov. Cele mai mari edituri și case de discuri vor fi prezente în centrul vechi al Brașovului cu o ofertă bogată și variată, cu cărți potrivite pentru evadări în ficțiune și CD-uri menite să vă înfrumusețeze viața prin muzică, pentru dublarea experiențelor de vacanță. Pe lângă lansările de carte și întâlnirile cu scriitori, ca de fiecare dată după-amiezele vor fi animate de artiști cunoscuți pe plan local și național prin recitalurile muzicale care vor răsuna până târziu pe Aleea Cărții.

Vă așteptăm în perioada 21.07-24.07 să celebrăm cultura în aer liber, la EDIȚIA a 5-a A fEstivalului de cArte și Muzică de la Brașov 2015 din PIAȚA SFATULUI.

Aleea Cărții este deschisa pe toată durata festivalului intre orele 10 și 22.

Programul festivalului este următorul:

JOI 21 Iulie 2016 – orar 10:00 – 22:00

Ora 12:00 DESCHIDEREA OFICIALĂ a celei de-a cincea ediții a fEstivalului de cArte şi Muzică

Ora 12:30 DECERNAREA PREMIILOR UNIUNII SCRIITORILOR DIN ROMÂNIA FILIALA BRAȘOV 2014-2015

Prezintă: Adrian Lesenciuc, Aurel Ion Brumaru, Mircea Brenciu, Mihaela Malea Stroe și Ionel Simota

Invitat de onoare: Corneliu Antoniu, președintele Filialei Sud-Est (Galați-Brăila) a Uniunii Scriitorilor din România.

Nominalizări:

pentru anul 2014: Laurențiu-Ciprian Tudor – Nervi, Martin Culcea – Poet sub acoperire, Ion Vintilă Fintis – Lupta cu umbra, Nicolae Oprișan – Următoarea voluptate și Angela Nache-Mamier – scara b apartamentul 3

pentru anul 2015: Ion Topolog – Judith, Doru Munteanu – Secretul crucii, Gheorghe Postelnicu – Speranța si Vâsla de sare și Emanoil Toma – Calvarul.

U.S.R. Brașov va acorda următoarele categorii de premii: Opera omnia (propuneri: Hans Bergel și acad. Alexandru Surdu), Cartea anului (nominalizările anterior menționate) și Premiul de debut. Totodată, filiala va acorda Premiul pentru cel mai important eveniment literar al anilor 2014 și 2015.

Ora 13:30 LANSAREA ANTOLOGIEI LIRICE. SERILE DE LITERATURĂ ALE REVISTEI ANTARES, ediția a XVIII-a, 2016, publicată la Galați, la Fundația Culturală Antares.

Prezintă: Adrian Lesenciuc și Corneliu Antoniu

Ora 14:00 LANSARE DE CARTE “MOARA ȘI PRÂSNELUL” DE ARON BUCIUMEANU, Editura Tracus Arte

Prezintă: Doru Munteanu și Dan Sebastian Buciumeanu

Ora 14:30 Întâlnire și sesiune de autografe cu scriitorul DORU MUNTEANU

Ora 15:00 LANSARE DE CARTE “ROMULUS CIOFLEC – O VIAŢĂ ÎN IMAGINI” DE LUMINIŢA CORNEA, Editura Tinta, Arcuș, 2016

Prezintă: prof.dr. Nicolae Scurtu, cercetător şi istoric literar, Bucureşti (cu rubrică permanentă la România literară)

Ora 19:00 SPECTACOL EXTRAORDINAR DE DANSURI ŞI MUZICĂ TRADIŢIONALĂ ROMÂNEASCĂ

Ansamblul Folcloric „DORULEȚUL” Ghimbav, maestru coregraf Duicu Teofil, conducere muzicală Radu Costel

COSMINA ȘEULEAN

Ansamblul de Dansuri „JUNII CRISTIANULUI”, Director Lucian Forfotă

Ansamblul de Dansuri “ȘIPOT ARDELEAN”, Coordonator Adrian Oprea

SERGIU CIPARIU, acompaniat de Marian Aron (acordeon) și Ciprian Oprea (contrabas)

MIHAELA și CIPRIAN ISTRATE, acompaniați de Taraful “Ceterașii de pe Câmpie”

DUMITRU DOBRICAN, alături de formația sa (instrumentiști Sorin Rad și Teofil Rad, soliști Ana Maria Cardoș și Sorin Gherman) și Ansamblul “Dănțăușii din Groși”

ION CREȚEANU, alături de Ansamblul “Doina Oltului” Slatina

VINERI 22 Iulie 2016 – orar 10:00 – 22:00

Ora 16:30 RECITAL DE POEZIE – poeți din Brașov, Galați, Brăila, București, Miercurea Ciuc, Buzău, Sfântu Gheorghe, Câmpina, Sinaia

Ora 17:30 Întâlnire și sesiune de autografe cu scriitoarea CARMEN GHEORGHE

Ora 20.00 SPECTACOL DE MUZICĂ POP – ROCK

DIANA NAP

GENȚIANA & BAND

Ora 21:00 RECITAL ORCHESTRA ZURALIA

Ora 22:00 Lansare și proiecție DVD “TRĂIEȘTE-ȚI VISUL”, film realizat în S.U.A. de dr. Dragoș Brătășanu

Invitat special: cosmonaut Dumitru Prunariu

Producător Libris Brașov

SÂMBĂTĂ 23 Iulie 2016 – orar 10:00 – 22:00

Ora 13.00 LANSĂRI DE CARTE: “EROTICO-APOCALIPTICA. POEME DIN TEMPLUL TATĂLUI” și “TARKOVSKI. FILMUL CA RUGĂCIUNE (ED. A IV-A)” de ELENA DULGHERU, critic de film

Prezintă: poetul Adrian Munteanu, lect. univ. dr. Virgil Borcan

Ora 15:00 ÎNTÂLNIRE CU CRISTIAN RADU GEORGESCU și DAN CONSTANTIN ENESCU, autorii volumului “JOCUL REGELUI”, Libris Editorial

Prezintă: Dana Anghelescu, Libris Editorial

Ora 15:30 LANSARE DE CARTE “CAPTIVĂ ÎN LUCIDITATE” DE MĂDĂLINA-IULIANA MUȘAT, Libris Editorial

Prezintă: Dana Anghelescu, Libris Editorial

Ora 16:00 LANSARE DE CARTE “FABULE MODERNE” DE TATIANA ȚÎBULEAC, Libris Editorial

Prezintă: Odilia Roșianu, redactor șef “Literatura de azi”, Iulia Badea-Guéritée, jurnalist Courrier International, Dana Anghelescu, Libris Editorial

Ora 16.30 LANSARE DE CARTE “ODESSA BLUES” DE CHARLES HAQUET, Libris Editorial

Prezintă alături de autor: Iulia Badea-Guéritée, traducătoarea cărții și lect. univ. dr. Virgil Borcan, Dana Anghelescu, Libris Editorial

Ora 17.00 DEZBATERE CU TEMA “CĂRȚILE DE CĂPĂTÂI ȘI DORUL DE CASĂ” cu Iulia Badea-Guéritée și Tatiana Țîbuleac

Ora 17.30 LANSĂRI DE CARTE “JEAN PANGAL, DOCUMENTE INEDITE (1932-1942)” DE BOGDAN BUCUR ȘI “ISTORIA IDEILOR MASONICE” DE ALEX MIHAI STOENESCU, Editura Rao

Prezintă alături de autori: Ovidiu Enculescu, Director General Editura Rao

Ora 19:00 SPECTACOL DE MUZICĂ FOLK

Invitat special: Mihai Cosmin Popescu, Radio România

GRUPUL FOLK OM BUN

DUCU BERTZI

SILVAN STÂNCEL

NICU ALIFANTIS

Ora 21:45 PREZENTARE ECHIPĂ ASC CORONA BRAȘOV “THE WOLVES” – SEZON 2016-2017

Ora 22.00 TRUPA COCO – Recital și lansare DVD “Concert live”, Producător Libris Brașov

DUMINICĂ 24 Iulie 2016 – orar 10:00 – 22:00

Ora 10:00 – 11.00 PROGRAM ARTISTIC susținut de MAGIC LAND – Magia distracției

RECITAL MUZICAL oferit de KIDS MUSIC PRODUCTION, Manager Alex Băncilă

Ora 11.00 LANSARE DE CARTE “TE IUBESC, ORICE CULOARE AI AVEA!” de MIHAELA COȘESCU, ilustrator ANA STINGHE

Ora 11.30 LANSARE DE CARTE “STRĂFURNICA ÎN CĂUTAREA ATLANTIDEI. Manual de dicție pentru copii, Volumul 2” de CARMEN IVANOV

Ora 12.00 Program artistic oferit de KIDS MUSIC PRODUCTION

Ora 13.00 LANSĂRI DE CARTE „BIJUTERIILE KABALLAH” SI „LUMINA LOR” DE THEA HAIMOVITZ, Editura Rao

Prezintă: Ovidiu Enculescu, Director General Editura Rao

Producător program: ASOCIAŢIA CULTURALĂ LIBRIS BRAŞOV

Proiect finanțat din bugetul Municipiului Brașov

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *